הארוחות המשפחתיות שלי: ארוחה יוונית

12 September, 2019

נושאו של הפוסט השלישי בסדרת הארוחות המשפחתיות הוא ארוחה בהשראת המטבח היווני. זה שכולם מכירים, ואני מעזה לומר שגם כולם אוהבים.

יש אצלי התניה כמעט מוחלטת בין קיץ ואוכל יווני. תולדותיה של ההתניה הזו בחופשות רבות ונהדרות אליהן יצאנו כמשפחה לאיי יוון השונים. ובכולם, הבילוי בטברנות המקומיות ואותנטיות היווה יסוד מרכזי בחופשה.

כפי שסיפרתי פה כבר בעבר, רק כשביקרתי לראשונה ביוון הבנתי שאוכל ילדותי היה בעצם יווני, בעיקר בזכות שושנה, עובדת משק הבית בבית הוריי, שהיתה ניצולת יהדות סלוניקי. החיבור ואימוץ מאכלים יווניים למטבח המשפחתי שלי היה טבעי וקל.

נכון, פעמים רבות הארוחות שאני עורכת הן אלכימיה של מספר מטבחים ים-תיכוניים — יווני, איטלקי, פרובנסאלי שלכולם מכנה משותף קולינרי משמעותי. יחד עם זאת, יש ערך מוסף להרכבת ארוחה הממוקדת במטבח מסויים. ההרמוניה של הטעמים וההקשר האסוציאטיבי הברור של הסועדים, לוקחים אותם במהלך הארוחה למקומות אחרים, לזכרונות פרטיים או לחלומות לעתיד.

המטבח היווני עשיר ומגוון ביותר. יש הבדלים גדולים בין המטבח המאפיין את האיים (שעל פי רוב, הוא זה אשר כולל את המאכלים הידועים המושכים תיירים מכל העולם) לבין זה של יוון הגדולה, שהוא מגוון יותר ושואב השראות ממטבחי טורקיה, איטליה וספרד, ואף ממטבחים רחוקים יותר, שניחוחות שלהם הגיעו ליוון על ספינות סוחר.

המטבח היווני מתאפיין בפשטות, ביתיות ושמחה. מתכונים המבוססים על חמרי גלם מקומיים, שיטות הכנה מסורתיות, ביתיות ולא מורכבות. מנות רבות הן מנות חלוקה שהיוונים אוהבים לחלוק סביב שולחנות עמוסים וארוכים. שמחת האכילה במיטבה. (זה לא מקרי שאחת הארוחות הראשונות שערכתי במסגרת NOW Gatherings הייתה ארוחה יוונית).

ארוחת טברנה קלאסית מתאפיינת במבחר מנות קטנות — מאזטים — שממלאות את השולחן ועושות שמח וטעים. לאחר מכן, מנה עיקרית, המבוססת, פעמים רבות, על דג או בשר, על הגריל או כתבשיל שהוכן מראש. מגוון האפשרויות אין סופי. הקינוחים היווניים בטברנות פשוטים, ועל פי רוב מבוססים על פירות העונה ועוגות אפויות.

ולכן, כדי להרכיב ארוחה יוונית, לא חייבים להכין תפריט מורכב או מסובך. למנה עיקרית אפשר להכין בשר על הגריל או דג בתנור, ואת המנות הראשונות אפשר לתגבר גם במאזטים קנויים. זיתים טובים, סלט חצילים, עלי גפן ועוד. יש בשוק לוינסקי מעדניות נהדרות שאפשר להרכיב בהן ארוחה יוונית כמועט שלמה. כמו חיים רפאל או יום טוב. לקינוח אפשר לחתוך מלון או אבטיח וממש לא חייבים להתפרע.

הארוחה שהרכבתי היא שיא הפשטות והקלילות אבל עדיין מחוללת חווית מטבח יווני כהלכתה. אפשר להכין את התפריט בשלמות או בחלקים.

מומלץ לפתוח בשתיית אוזו על קרח או עם לימונים וללוות את הארוחה ביין לבן או בירה.

התפריט

ואפשר לשלב גם: