הארוחות המשפחתיות שלי #5 – עוף בגריל עם תפוחי אדמה

11 July, 2020

התפריט לארוחה החמישית בסדרת הארוחות המשפחתיות שלי, הוא מסוג תפריטי העוגן. ארוחה שלמה הבנויה סביב מנה מרכזית וכל שאר המנות רק מלוות.

העוגן של הארוחה הזו הוא עוף בגריל עם תפוחי אדמה. יש לי עניין רציני עם עוף בגריל. זו אחת המנות האהובות עליי ביקום, גם כשאני מכינה אותה בבית וגם כשאני אוכלת אותה בחוץ, בין אם במסעדות ובין אם בדוכני רחוב.

לכל אחד יש את העוף בגריל שהוא הטוב בעולם לטעמו. גם לי. בעצם, יש לי מספר עופות בגריל שהם בעייני “הכי טובים בעולם”. הם פרושים על פני תקופות זמן ארוכות וברחבי הגלובוס, ובניהם, שמור מקום של כבוד לעוף בגריל שאני מכינה בבית. מדובר במתכון בסיסי ופשוט ביותר ויחד עם זאת טעים בטירוף. לא מעט בזכות תפוחי האדמה הנצלים בתחתית התבנית ומתקבלים שחומים ומושחתים.

את העוף בגריל הראשון שאני זוכרת אכלתי במסעדה פשוטה ששכנה מתחת לקולנוע מוגרבי בתל אביב. הייתי ממש קטנה ואני זוכרת שהלכתי לשם עם אבי, לאחר ביקור בחנות הספרים מיד שניה ששכנה באחד הרחובות הסמוכים ואת שמה אינני זוכרת. אני כן זוכרת בבהירות את המנה שכללה חצי עוף, סלט כרוב ותפוחי אדמה מטוגנים. קולנוע מוגרבי, פנינה אדריכלית ואייקון תרבותי נשרף בשנות ה-80 ( סינמה פרדיסו תל אביב) והמגרש עליו עמד עדיין שומם.

לאורך השנים הצטברו ברזומה שלי עופות לא מעטים: העוף ״הכי טעים״ בניו יורק שעבורו חציתי את העיר כולה (והתאכזבתי); העופות הצלויים המפורסמים של תאילנד; העוף המושלם במסעדת ל׳אמי לואי בפריז, עוף בגריל שלא ישכח בדרך צדדית בצרפת, ועוד ועוד. ישנם הבדלים בין העופות במטבחים השונים: בתאילנד, למשל, יוגש העוף שנצלה על גריל פחמים לצד סלט פפאיה ירוקה ואורז דביק; בצרפת הוא ימשח בחמאה או שומן אווז ויוגש לצד תפוחי אדמה, שעועית ירוקה וסלט חסה בויניגרט; בארצות הברית כנראה תקבלו את העוף שלכם עם צ׳יפס וסלט כרוב.

בבית אתם יכולים כמובן לאמץ את הגרסה האהובה עליכם.

את הארוחה אני מציעה לכם לפתוח עם מנות ירקות צבעוניות ולא מכבידות שישאירו את הסועדים רעבים למנה העיקרית. בעיני, הקינוח המיטבי לאחר עוף בגריל הוא גלידה. פשוט גלידה שאתם אוהבים. ואם אתם רוצים ממש להשקיע, אפשר להוסיף לגלידה רוטב שוקולד חם או פירות צרובים בקיץ או תותים עם מעט סוכר בחורף.

תפריט ארוחות משפחתיות #5

סלקים אפויים או סלט עגבניות ושאלוטס

קרם חצילים טחינה ויוגורט

עוף בגריל עם תפוחי אדמה

סלט כרוב (Coleslaw)

גלידה עם פירות קיץ צרובים