חפץ מעבר: NOW X iOTA

21 August, 2021

בחודש יולי 2021 התארחו בגינתנו בנות iota ליום צילומים עם הצלמת הנפלאה רוני כנעני. על פרוייקט iota כתבתי כאן בעבר ואני שמחה להמשך שיתוף הפעולה עם הנשים המדהימות שעומדות מאחוריו והמשלב בהצלחה כה רבה- עיצוב מרהיב, קראפט ופעולה חברתית. שווה לכן מאוד להכיר.

יום הצילומים התמקד ב- “Outdoor Indoor”, הקולקציה המרהיבה מ- iota. שטיחים, ערסלים, כריות ונדנדנות שמתאימים לבית, לחוץ וגם וגם.

האסוציאציה לחפץ מעבר היתה אינטואיטיבית ומיידית.

החיים מלאים מעברים. מעבר בין יום לבין לילה, בין ערות לשינה. מעבר בין בתים, בין עבודות. מעבר בין רווקות לזוגיות, בין ילדות לבגרות ועוד. באופן טבעי גם תחילתה של שנה חדשה טומנת בחובה חוויה של מעבר – מעבר בין עונות השנה, התחלת שנת לימודים חדשה. כל מעבר מביא עימו שינויים ואתגרים. באופן אישי אני עומדת כעת לפני מעבר משמעותי ביותר של הסטודיו מאזור הנוחות הביתי למרחב האורבני. ,תוכלו לקרוא על כך כאן.

הפיסכואנליטיקאי הבריטי דונלד ויניקוט טבע את המונח אובייקט מעבר או אובייקט חליפי כמתייחס לחפץ ממשי המסמל עבור התינוק את האם ומאפשר לו לשמור איתה על קשר במרחב הפוטנציאלי – אזור הדמדומים שבין הממשי למדומיין.

החשיבות של האובייקט אינה טמונה במאפיינים הפיזיים שלו, אלא במאפיינים אותם הילד יוצק באובייקט. הייחודיות של אובייקט המעבר על פני חפצים אחרים, היא שהילד חש בתכונות של האם – חום, רכות והכלה כמתקיימים גם באובייקט. אובייקט המעבר מהווה גשר בין המציאות החיצונית והפנימית של הילד: מצד אחד מדובר על חפץ מוחשי שניתן לקלוט דרך החושים, ומצד שני מדובר על אובייקט שמהווה סימבול לתכונות האימהיות שמושלכות עליו.

לפי ויניקוט, מרחב פוטנציאלי ימשיך להתקיים בנפשו של המבוגר, ובו הוא יוכל לשחק, לפנטז וליצור ולהנות מחוויית יצירה. המרחב הפוטנציאלי חשוב לביטויו של העצמי האמיתי ומכאן ליצירתיות ולבריאות הנפשית.

ובחזרה לכאן ועכשיו. את המשמעות של ״חפץ מעבר אני פוגשת כל העת ביצירה. ההבנה של תפקידם של חפצים כחפצים טעוני משמעות ומייצרים מרחב פוטנציאלי, גם בעולמם של המבוגרים, מלווה את העשיה בסטודיו במספר רבדים.

הערכים שביסוד היצירה של הכלים בסטודיו בעבודת יד אישית, יצוקים לתוך הכלים ו״עוברים״ איתם לבתים החדשים שבוחרים לאמץ אותם והופכים לחלק ממרחב החיים בבתים אלו.

ובכלל, אין תקופה רלוונטית כתקופה הנוכחית לחשיבה על אובייקטים של מעבר. בעידן המגפה הממאנת להרפות, אנחנו מצווים לשהות בחוץ במרחב הפתוח ויחד עם זאת רוצים להרגיש בית. החוץ שלנו צומצם. פחות נסיעות פחות התקהלויות, למדנו להעריך ולמצות את החוץ הפרטי והסמוך אלינו- מרפסת, גינת הבית, גינה מקומית, מדרכה ורחוב.

הכלים שמבטאים עבורכם תחושות של ביתיות, משפחתיות והנאה מלווים אתכם מהבית לחוץ ומהבית למקום העבודה ומאפשרים לכם לברוא בהם את המרחב האישי שלכם.

וכך מספרת טל צור, מייסדת ומנהלת iota על הקולקציה החדשה:

קולקציה indoor-outdoor החלה במחשבה על הדרך בה אנו אוחזים בדברים. פשוטו כמשמעו. חפצי הקולקציה הם חפצי מעבר, רוצים שיעבירו אותם, ירימו ויגררו בין חללי הבית ובין הבית אל מחוצה לו.

האוסף בוחן את האסתטיקה של נוודים ונדודים ואת החפצים שבהם הם משתמשים.

באנגלית חפץ מעבר נקרא גם Comfort Object תאור מדויק לחפצים המדוברים. הם רכים, מאפשרים רביצה נעימה ומנחמים, גם בסיפור של עבודת היד שעומד מאחוריהם וגם בטקסטיל הרך.

העיצוב משלב סריגה ידנית ותפירה. המוצרים עשויים מחומרים באיכות גבוהה מטקסטיל רך ועמיד שפותח במיוחד על ידי iota, הטקסטיל בעל הגנת UV מפני השמש וכך מתאימים גם לחוץ.

הפרטים אשר חוזרים על עצמם בקולקציה הם החבל, דרכו מרימים ואוחזים את המוצרים, הוא מגיע מעולם ההייקינג ומשדר חוזק ויציבות. הרצועות, אשר נארגו במיוחד מהסיבים אשר מרכיבים את חוטי הסריגה, גם הם מגיעים מעולם הטיולים, עולם הפוך לחלוטין מעולם עבודת היד. זהו עולם פונקיונאלי שפוגש עבודה ידנית ומייצר מסגרת למוצרים ובכל שומר על צורתם. לכל פריט בסדרה יש D ממתכת, מעין לולאת מתכת, עליה ניתן לתלות דברים. כפכפים, נרתיק קטן, משרוקית או מפתחות. המוצרים אומנם מתחילים באחיזה אך אוחזים בעצמם את החפצים הנלווים אלינו, ובכך הופכים להיות חלק מהציוד הנדרש למסע ברחבי הגינה או הסלון.

בנקודת הזמן הזו, הענין המשותף והחיבור בין הסטודיו לבין המותג iota, אני שמחה לארח את iota למכירת ראש השנה החגיגית של הסטודיו. אתם מוזמנים לבוא ולהתחדש. כל הפרטים כאן.

בינתיים, תהנו מהצילומים היפיפיים של רוני כנעני ושתהיה שנה טובה.

בגדים שאינם בגדי ים — מאירה סיטון.

ותודה מיוחדת ללוקה שעדיין נטול כתובת לתיוג במדיה החברתית.