נושאי הלפיד

5 April, 2021

אחרי בחירות שמח לכולנו. אף מילה על הבחירות, רק לאחל חג שמח, משפחתי ואביבי לכולנו.

בהזדמנות זו אני רוצה לשתף אתכן.ם בכתבה שכתבתי למגזין ״השולחן״ בעקבות קריאת הספר ״לפיד קרמיקה: כלים בכור ההיתוך״.

כלי האוכל של לפיד הם חלק מזיכרון הילדות שלי. הם היו אהובים מאוד על אמי, שאהבה לבשל ולארח. בהיות אמי צרכנית זהירה וחסכנית, את מרבית הכלים נהגה לרכוש בחנות המפעל של לפיד בתל אביב, כעודפים וסוג ב׳. אני זוכרת את הנסיעות שלנו לחנות, החיפוש בין ערמות הכלים ואת השמחה כשמצאנו פריט שהתאים לסטים שהיו בביתנו. כלי הנוי של לפיד כיכבו על מדפי המטבח ופינת האוכל הפתוחים בבית הוריי.

״לפיד קרמיקה: כלים בכור ההיתוך״ נכתב והוצא לאור על ידי קובי קלייטמן. עיתונאי אוכל, יין ומסעדות. אביו של קלייטמן, רובין קלייטמן ז״ל היה מנהל התחזוקה במפעל לפיד והאהבה של קלייטמן למושא הספר נובעת הן מעיסוקו הנוכחי בקולינריה והן מזכרונות הילדות מהמפעל, שהיו לו כבית ומשפחה. הספר מרתק, רהוט,יפהפה, עשיר בצילומים ומפליא לתעד ולשמר פיסת הסטוריה יקרה. מקור ידע ומקור השראה לעיצוב, עשייה ואמונה בדרך.

אני מזמינה אתכן.ם לקרוא וממליצה בחום לרכוש את הספר לעצמכם או כמתנה. חובבי נוסטלגיה ועיצוב יהנו ממנו מאוד.

לא דמיינתי בילדותי וגם שנים ארוכות לאחר מכן, שיגיע היום ואכתוב על קרמיקה מנקודת מבט של קרמיקאית, אבל החיים מלאים בהפתעות״ חלקן ממש נהדרות. הכתבה התפרסמה בגיליון הפסח החגיגי של ״השולחן״, מגזין האוכל המוכר והאהוב שהאתר שלו הוא ספריית מתכונים נפלאה — מומלצת לכל בשלן.

תודה לכל מי שהגיע לסטודיו הפתוח שלנו לכבוד הפסח. בכל פעם מחדש מרגש אותי לחוות את אהבתכם לכלי קרמיקה ואת חדוות ההתחדשות לקראת המפגשים המשפחתיים והאירוח. אפרופו הספר על לפיד, המספר על עלייתה של תעשיית הקרמיקה הישראלית ונפילתה — העשייה דעכה, אבל התשוקה עדיין בוערת.