אז מה זה לעזאזל מטבח אנדלוסי?

אז מה זה לעזאזל מטבח אנדלוסי?

בין המאה ה- 8 לספירה למאה ה- 15 הייתה מרביתה של ספרד תחת שלטון מוסלמי, ונודעה בתור "אל-אנדלוס" – ספרד המוסלמית. אל-אנדלוס שבין המאות ה- 8 ל- 11 הייתה ציוויליזציה מתקדמת ששגשגה בשלל תחומים – פילוסופיה, שירה, מוסיקה, רפואה, מדעים, אדריכלות, אגרונומיה, וכמובן – גסטרונומיה. נאורות, סובלנות ודו-הקיום ("La Convivencia") בין נצרות, אסלאם ויהדות היו גם מהמאפיינים הבולטים של תקופה זו. האליטה החברתית האל-אנדלוסית בשלוש המאות הללו נודעה כנהנתנית ושוחרת אוכל טוב.

כחלק מהרנסנס התרבותי באותה התקופה, מטבח חדש נוצר – אנדלוסי – עשיר וקוסמופוליטי והכיל מגוון השפעות מכל רחבי העולם המוסלמי הרחב, יחד עם השפעות נוצריות ויהודיות. תושבי אנדלוסיה, ביניהם מהגרים מרחבי העולם המוסלמי, בישלו בהשפעת המטבחים של מכורותיהם: המטבח הבגדדי (שבתורו כלל את המטבח הפרסי האנין), יחד עם זה של סוריה, פלסטין, מצרים, תימן והמגרב – מהווים כולם את הבסיס למטבח האנדלוסי הימי-בניימי.

אני ומיכל נשבינו בקסמי הרב תרבותיות של המטבח האנדלוסי, בעושר הטעמים והתבלינים שהיו בו, ולקסם דו-הקיום התרבותי והדתי שגלום בו. התאהבנו בעובדה שזהו מטבח המגבש לתוכו, בהרמוניה מופלאה, מטבחים שונים מאזורים מרוחקים, לכדי תמהיל נהדר שמהווה תמצית לאוכל ים-תיכוני, הרלוונטי מכולם לארצנו. מדהים לראות שמטבח שצמח בין המאה ה- 10 ל-12 כלל חומרי גלם מחלקים כל כך שונים העולם (בזכות תרבות מסחר אינטנסיבית כלל-עולמית); קידש את האוכל כעיסוק תרבותי, ועודד אכילה ובישול כחלק מהנאות החיים. שפע המאכלים המוכרים לנו מהמטבח הים תיכוני העכשווי, שמקורם במטבח האנדלוסי, מעיד כאלף עדים עד כמה חי, תוסס ועל-זמני היה המטבח הזה.
לאחר גירוש ספרד, נפוצו יהודי ספרד ברחבי העולם. הם הקימו קהילות יהודיות חדשות ומשגשגות ברחבי האימפריה העות'מאנית (וגם בארץ ישראל), בצפון אפריקה, בהולנד, באיטליה ובמקומות נוספים, והשפיעו רבות על יישוביהם החדשים, גם קולינרית, שכן הביאו עימם את המטבח היהודי האנדלוסי. זה, בתורו, השפיע על המטבחים המקומיים בארצות היעד, וגם הושפע מהם. זו הסיבה שמוצאן של מנות רבות מהמטבח הבלקני, הטורקי והספרדי-ירושלמי הינו במטבח האנדלוסי-ספרדי.

כל הצילומים של הבראנצ׳ בפוסט נעשו על ידי אנטולי מיכאלוב המוכשר במסגרת הכנת הכתבה לעל השולחן.

על הכלים שהוכנו לארוחה

כשאני מכינה כלים במהדורה מיוחדת, סביב נושא מסויים, אני מנסה למצוא מוטיב או שניים שמאפיינים את מושא הפרוייקט ולתרגם אותם לתוך קווי היצירה שלי. מקורות ההשראה שלי היו ספרי בישול ספרדי וכמובן מוטיבים אנדלוסים עיצוביים. אחד המוטיבים המזוהים עם התקופה האנדלוסית הוא צבעוניות עשירה וריבוי עיטורים וקישוטים. אריחים צבעוניים, ערבסקות  בצבעוניות של לבן, כחול וצהוב. החימר ששימש להכנת כלים היה חום אדום-טרה קוטה. יצאתי לדרך: חימר חום, צבעוניות של כחול, לבן, חום ומעט ירוק. קווים וגימורים שמשקפים את התקופה המוקדמת. משחק של גדלים שיאפשר שילובי מנות ושולחן צבעוני.

התפריט שבנינו לארוחת הערב שתיערך ב- 26 לאוקטובר מבוסס על המתכונים של הבראנצ׳, אך יעבור התאמה לארוחת ערב חגיגית. קשה לכלול את כל המטבח האנדלוסי העשיר בארוחה אחת, אבל אני מאמינה שיש בתפריט כדי לאפשר לכם הצצה מסקרנת אל המטבח הזה, וגן לחוות ארוחה במטבח חוץ פתוח. בטוחה שתתאהבו.

עוגת השקדים של סנטיאגו דה קמפוסטלה

המתכון מתוך ספרה המאוד מומלץ של קלודיה רודן זכה להיות מתכון החודש במגזין על השולחן, ובצדק. זו עוגה נפלאה עם סיפור מרגש. לינק למתכון.

וחג סוכות שמח לכולם!

השאירו תגובה

שימו לב: תגובות עוברות אישור לפני שהן מפורסמות

Right המשך קנייה
ההזמנה שלך

אין פריטים בעגלה