Dinner with Julia: Now x Lilian Barreto

29 July, 2023

יש לי חברה, ליליאן ברטו. כולם יודעים שהיא שחקנית נפלאה אבל לא כולם יודעים שהיא גם פודי וממש אוהבת אוכל ויין. אנחנו חולקות את אהבתנו הגסטרונומית וגם את האהבה לארוח. ליליאן היא בשלנית ומארחת מדהימה. האהבות המשותפות שלנו, ביחד עם אהבתה של ליליאן לבמה הובילה אותנו ליצור את ארועי Be My Guest ועכשיו אנחנו חוזרות לשיתוף פעולה חדש. דומה, אבל שונה. דומה כי אנחנו ממשיכות לחוג סביב אהבותינו המשותפות. שונה כי הפעם מדובר בארוע קטן ואינטימי. לערב אחד לקחנו אתכם לתוך הסיפור של ג׳וליה צ׳יילד — דמות איקונית קולינרית ופמיניסטית וגם, פרפורמרית ואשת טלוויזיה פורצת דרך ומעוררת השראה.

מה לא נאמר ונכתב על ג׳וליה צ׳יילד. דמותה היוותה השראה לנורה אפרון בספרה צרבת, הבלוגרית ג׳ולי פאוול בישלה את כל מתכוניה במשך שנה ותיעדה זאת בבלוג שלה. לימים הפך הסיפור של ג׳ולי וג׳וליה לסרט שביימה נורה אפרון בכיכובן של מריל סטריפ ואיימי אדמס. סרטוני סדרת הבישול שלה מככבים ביוטיוב, יש עליה סרט דקומנטרי ולאחרונה השיקה HBO סדרה על דמותה בדגש על אישיותה הטלווזיונית.

ג׳וליה צ׳יילד הייתה הבשלנית הראשונה שהכירה לאמריקה את המטבח הצרפתי ובגיל 51 הפכה לכוכבת. חשוב לציין שבשנות ה-60 כשפורסמו ספריה של צ׳יילד ועלתה לאוויר תוכנית הטלויזיה שלה, המטבח האמריקאי התבסס על אוכל משומר, קפוא או מעובד וצ׳יילד, הנחשבת היום לחלוצת תוכניות הבישול והשפית הידוענית הראשונה, הצליחה לשכנע את הקהל שנהר אחריה להכין בויאבז וביף בורגיניון ואף בצק עלים ביתי.

מרותקות ונפעמות מדמותה וסיפור חייה צללנו ליליאן ואני אל דמותה וספרייה. כך נולד הרעיון לבשל ארוחה מספריה של ג׳וליה ולתת לה לערב אחד את הבמה במטבח הסטודיו.

עבור חובבי אוכל ויין הייתה זו הזדמנות להתארח אצל ליליאן ואצלי לערב שבמרכזו דמותה המרתקת של ג׳וליה צ׳יילד וארוחת ערב נעימה אלגנטית בה בישלנו על פי מתכוניה. הערב היה מסעיר ומרגש. בין מנה למנה ליליאן סיפרה על ג׳וליה והקריאה קטע נפלא ממש מהאוטוביוגרפיה שלה. אחד משיאי הערב היה הקינוח, קרפ סוזט, אותו הכינה ליליאן לעיני הקהל בהשראת תוכנית הבישול המפורסמת של צ׳יילד.

יותר קל להכין תינוק מלהכין לחם מחמצת שלא לדבר על בגטים ובכל זאת… ״דינר עם ג׳וליה״ היתה על פי ג׳וליה ואצלה אין הנחות וכך הופקדתי על הלחמים והבאגטים שכאן בצילומים שאני גאה בהם כבילדיי.

ג׳וליה צ׳יילד מתארת בביוגרפיה שלה את הארוחה הראשונה שאכלה בצרפת שלעולם היתה בזכרונה הארוחה הנפלאה בחייה. היא מרחיבה בין יתר תיאוריה גם על החמאות האלוהיות שהוגשו לשולחנם שלה ושל בעלה פול במסעדת La Couronne ועל חשיבות החמאה בצרפת.

שלוש חמאות הכינו עירית וירדן בארוחה שלנו שליוו את הבגטים והלחם  – חמאת אסקרגו, חמאת פורצ׳יני וחמאה עם מלח והן היו מופלאות.

לצד הלחמים שבצילום הוגשה חמאה בכלי הכסף של סבתא שלי אהובתי מה שחימם את לבי לאורך הערב בכל פעם שחלפתי  לידם.

מאחורי המתכונים עומדים שני חברים שלי שכשטעמתי את הלחמים שלהם לראשונה  חשבתי שאלו הלחמים הטעימים בעולם והם בנדיבותם העבירו לי את המתכונים שרקחו שנים והיו סבלניים לאלף השאלות שלי תוך כדי.

תודה לערן ענבר על הלחם ולעודד רוסלר על הבגטים אוהבת אתכם ואין כמוכם! 

ליליאן ברטו

מה הכנו?

תפריט הארוחה התבסס על מנות מהמטבח הצרפתי הקלאסי כמובן ולצידן יינות צרפתיים נהדרים שבחרה ליליאן עבור הארוחה, כולל שמפנייה כמובן! ג׳וליה צ׳יילד כל כך אהבה לאכול ולשתות. לא פלא שאישיותה הכובשת והתשוקה שלה להנאות האוכל והבישול שעוברת דרך דפי הספרים ועשרות תוכניות הטלוויזיה בכיכובה הפכו אותה לכוכבת על.

התפריט שהוגש (קצת כללי כדי לשמר את הסקרנות והריגוש לדינר׳ס הבאים):

Champagne | Bellini | Moules Provençale

שמפניה | בליני | מולים פרובנסאל


Baguette | Trois Beurres

באגט של ליליאן | טריו חמאה


Crab Bisque

ביסק סרטנים


Feuilletee d’Été | Salad Vert

טארט עלים ואנדיב | סלט ירוק בוינגרט מושלם


Gigot D’Agneau, braise | Pommes de Terre | legume

טלה של שבע שעות | עוגת תפוחי אדמה | ירקות אביב


Crepes Suzette | Glacce

קרפ סוזט | גלידה של ליליאן

שלושה יינות ליוו את המנות שיצאו מהמטבח:

לפתיחה הגשנוGaston Chique Champagne, שמפנייה מרעננת מעודנת ואלגנטית. כמחווה לפואי פומה שטעמה ג׳וליה בארוחת חלומותיה כשנחתה לראשונה בצרפת, המשכנו עם פואי פומה של מישל רד – סובניון בלאן תוסס ומעט מריר מעמק הלואר.

קינחנו עם Crozes Hermitage – Domain Les Quatre Vents – יין סירה אדום נפלא מעמק הרון הצפוני שהיה סיום מושלם לארוחה שלנו.

את היינות הזמנו משלושה אנשי יין נהדרים שמייבאים יינות נפלאים – יאיר היידו -צ׳ירס, אורי כפתורי ואלדד לוי שאוהבות היין שביניכן מאד יהנו להתוודע ליינות שהם מביאים, אני בטוחה.

״דינר עם ג׳וליה״ ברגע הזה של הערב הנפלא שהיה לנו בחמישי בסטודיו Now – ״דינר עם ג׳וליה״ אמרתי לקהל הכה מדהים שהיה איתנו שאני מרגיש שזהו. עם הפלמבה הזה אני יכולה ״לפרוש בשיא״. לרגע הייתי בדמותה של ג׳וליה ולימדתי את הקהל שלנו להכין קרפ סוזט על ה -Julia.
אחד הדברים המקסימים בהופעות הטלוויזיוניות שלה היו יכולת האילתור שלה נוכח התקלות שבדרך.
אז היו. גם לי. תקלות עם הקרפ -אבל – הפלמבה יצא מ ו ש ל ם !
וכך גם המנה הסופית שהכינה ירדן המופלאה לצד גלידת הוניל שהכנתי אני.

ליליאן ברטו