Now X Netta Navot | Manufatto workshop

27 July, 2023

סדנה חדשה הצטרפה לרפרטואר של הסטודיו — סדנת אוכל ובישול עם נטע נבות, חגיגה סביב שולחן משותף החל משלב הלימוד והכנת הבסיס דרך בניית תפריט הארוחה, עריכת השולחן ובחירת הכלים. Manufatto — מאיטלקית, Handmade. כי זה הציר שסביבו פועל הסטודיו וזה הציר שמחבר ביני ובין נטע ושעומד בבסיס הסדנה.

נטע נבות, קולגה וחברה בעלת עשר אצבעות הקסם. כל מי שעוקבת אחרי נטע ברשתות החברתיות (ומי שלא, אז קדימה עכשיו) מתעלפת מכמה שכל מנה נראית אצלה נפלא. נכון שזה לכשעצמו לא כזה מיוחד כי יש מלאא חשבונות הורסים ברשתות. אבל מה שמייחד את נטע, בעייני לפחות, הוא שהיא מצלמת את האוכל היומיומי שלה. מנות שהיא מכינה לילדים, לעצמה או לחברה שזכתה. זה בר ביצוע גם אצלכם ואצלכן.

נטע עושה הכל לבד  ועל פי מתכונים פשוטים שכל אחת יכולה לאמץ. אני מתה על מטבחי מזווה. מטבחים שמתבססים על חומרי גלם ביחד  עם מוצרים בסיסיים שמשדרגים את המטבח ובהכנה ביתית האיכות שלהם, כל כך הרבה יותר טובה — ריבות, רטבים, ממרחים. מזווה שכולל את המרכיבים האלו, הוא מחסן הטעמים המושלם לכל בשלן ביתי. גם מטבח המזווה מככב בסדנה.

נטע מבשלת בהשראת המטבח האיטלקי. מוכשרת שכמותה, היא דאגה לאחות שתגור בפירנצה. מה זה אומר מטבח איטלקי? דגש על חומרי גלם טריים ומעולים, מתכונים פשוטים ועונתיים שמשמרים ומעצימים את איכות חומרי הגלם בשילוב עם חומרים וטעמים מקומיים. נטע מבשלת עם ירקות ופירות שהיא מגדלת בגינתה, והם כיכבו בסדנה גם כן. ומה זה עוד מטבח איטלקי? ברור שפסטה. פסטה כמנה, פסטה כארוחה ופסטה כיצירה.

כן, פסטה כיצירה. פסטה טריה שמכינים בבית מבצק זו אמנות ככל אמנות. היא מעניקה את ההנאה שבעבודת יד, היא מאפשרת יצירתיות בצורה ובטעם, היא דורשת מיומנות וגם מאפשרת התפתחות שלה. נטע היא כבר מאסטר.

ואם לא די ברשימת ההנאות מפסטה עד כה, הכנת הפסטה יכולה ואצל הנונות (הסבתות) האיטלקיות היא ממש כך, פעולה חברתית מהנה ביותר. ידיים שנפגשות סביב שולחן הכנת הפסטה. ידיים שיוצרות ביחד את הפסטה לארוחה המשפחתית. אנחנו מקוות שלאחר הסדנה לא תחששו להכין פסטה בעצמכן, על בסיס יוםיומי או כמנה מיוחדת לארוחה מושקעת וגם אם סתם מתחשק לכן לעשות משהו עם חברה או עם הילדים.

כל אלו עמדו במרכז הסדנה שלנו— גם הידע וגם החוויה.

מה התרחש שם? — הכננו ארוחה איטלקית ביתית, טעימה ויפה הכוללת מרכיבים עונתיים, חלקם מגינתה של נטע וגם מרכיבי מזווה שלמדנו להכין. על המתכונים, או יותר נכון העקרונות, תוכלו לחזור בבית וגם לשחרר את הבשלנית היצירתית שבכן, ולאלתר. חלק מהמנות הוכנו בפני המשתתפות, ובחלק המשתתפות לקחו חלק מעשי.

נפגשנו בסטודיו, הכרנו, פתחנו עם אפריטיף קטן. ומשם עברנו להכנות. בישלנו, למדנו, צפינו בפעולות הבישול, ההכנות, והצילחות. והחלק הכי כיף – קינחנו בארוחת צהריים משותפת — מעשה ידינו.

מה היה לנו בתפריט?

  • משקה פתיחה ואפריטיף
  • ברוסקטות עונתיות – פסטו שלמדנו להכין, עם טעמים ושילובים ששיחקנו איתם עד להרכבת הביס המושלם.
  • דגים נאים, אחת המנות המתגמלות במטבח. מינימום עבודה ומקסימום הנאה.
  • פסטה משני סוגים. בפרק הפסטה שהוא המרכזי בסדנה הכנו שני סוגי פסטה, פסטה קצרה על בסיס מים והשניה. רביולי מבצק על בסיס ביצים. את הפסטה הקצרה שידכנו לראגו עגל נהדר. את הבצק על בסיס ביצים, העשיר יותר והמאפיין את צפון איטליה הפכנו לפסטה עם מילוי וקיפלנו יחדיו לכיסונים. פסטה טרייה יכולה להפוך בקלות לאחד המרכיבים החביבים בארוחות שאתן מכינות.
  • את מנות הפסטה ליוו שני סלטים. מה חשוב יותר סלט טעים או סלט יפה? זהו, שבעייננו זה חייב לבוא ביחד. לא בגלל האינסטגרם (זה רק בונוס) אלא בגלל שסלט שנראה טוב, טרי, צבעוני ומגוון הוא גם סלט טעים יותר. אנחנו אוכלות עם כל החושים שלנו, לא רק עם חוש הטעם. התבססנו על ירקות עונתיים, טריים או צלויים, שיחקנו גם כאן עם מרכיבים, מרקמים וטעמים לסלט שחסרונו היחד הוא שהוא עלול לגנוב את ההצגה :).

סיימנו כמובן עם קינוחים איטלקיים ואספרסו קטן כמיטב המסורת. הקטנטנים היפייפים האלו הם מרציפנים עם קפה והל פשוט נפלאים שנטע שלפה עבורנו בדיוק ברגע הנכון.

בקרוב נפרסם תאריכים נוספים לסדנה ואפשר גם לתאם את הסדנה כארוע פרטי נפלא. צרו עימנו קשר כאן.