סלט שמש

מאת: עירית בירן

3 בינואר, 2019

מתכון שפורסם גליון אוקטובר (318) של מגזין ״על השולחן״, שהוקדש לארוחות בראנץ׳, ובראנץ׳ אנדלוסי שהכנתי ביחד עם מיכל קורן נכלל במגזין.

הסלט הזה מזכיר שמש לא רק בשל הסידור בצלחת אלא בשל הצבע הכתום של הדלעת והתפוזים וגם משום שהטעמים שלו כל כך שמחים — מתיקותה של הדלעת המקורמלת, רעננות התפוזים, מרירות האנדיב, הטעם האניסי העדין של השומר ומליחות זיתי הטאסוס. הרוטב ההדרי מחבר את כל החגיגה, וקליפות מסוכרות לצד פיסטוקים נותנים קראנץ' מתוק. הסכנה היחידה היא שבזמן הרכבת הסלט אתם נשנשו את כל הגודיז ולא יישאר לאורחים.

ל- 8-10 מנות.

דלעת מקורמלת

לסלט

להגשה

  1. מקרמלים את הדלעת: מחממים דבש ומיץ תפוזים במחבת תוך כדי ערבוב עד שמתקבל סירופ אחיד בצבע ענברי. מוסיפים כף שמן זית ודלעת ומבשלים על להבה גבוהה עד שהדלעת רכה אך לא מתפרקת. מצננים ומסננים. שומרים את הנוזלים במחבת להמשך.
  2. מרכיבים את הסלט: מסדרים בצלחת הגשה גדולה ושטוחה כך שתיווצר צורת שמש אנדיב, שומר, בצל ירוק, פילטים של תפוזים, זיתים ואת הדלעת המקורמלת. מתבלים במלח, פלפל וצ'ילי גרוס. מפזרים מעל עלי טרגון.
  3. מכינים את הרוטב ומגישים: לנוזל המצונן במחבת מוסיפים מיץ לימון ו-3 כפות שמן זית, מתבלים במלח ופלפל וטורפים היטב. מוזגים את הרוטב על הסלט. מקשטים בפיסטוקים וקליפות הדרים מסוכרות ומגישים מיד.